Envy Scooter Wheel 110mm Wheel Diamond Red EVCSW110DSV
New to the Envy Scooters range are the awesome looking Diamond 110mm Wheels! The first new 110mm design from Envy in the past few seasons the Diamond wheels feature and awesome core design that is set to turn heads! With Envy's usual high grade 86A urethane compound and a tough, anodised aluminium corethe Diamond wheels are a perfect addition to the Envy stables!
Features
  • Lightweight
  • Pre-installed Abec 9 sealed bearings
  • Long lasting with high grade 86A urethane compound
Specifications
  • Diameter: 110mm
  • Core Width: 24mm
  • Urethane Width: 24mm
  • Core Material: 6061 Aluminium
  • Bearings: Abec 9
  • Weight: 235g
  • Color: Silver
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features
  • Lightweight
Specifications
  • Diameter: 110mm
  • Core Width: 24mm
  • Urethane Width: 24mm
  • Bearings: Abec 9
  • Weight: 235g
  • Color: Silver
Envy Scooter Wheel 110mm Wheel Diamond Red EVCSW110DSV | 99 Bikes